Dřevěné terasy

Dřevěné terasy - referenční fotografie

Moci jít naboso zevnitř ven, je krásný pocit. Dřevěné terasy jsou nejpřírodnějším spojením mezi domem a zahradou – rozšiřují váš obytný prostor ven až do zeleně. Nezáleží jaké dřevo na terasy si z našeho bohatého sortimentu položíte k nohám: přírodní materiál si v horkých letních dnech vezme přesně to správné množství tepla a je příjemný také při chladnějším počasí. Komfortní a pohodlný výstup vám umožní neustálé spojení vaší zahrady s dřevěnou terasou.

Dřevěné terasy - referenční fotografie

Charakteristika druhů dřevin používaných pro dřevěné terasy

Borovice: terasové dřevo na terasy

Hlavní země původu borovice dřeva na terasy: Severní, střední a východní Evropa

Popis borovice na dřevěné terasy:
Povrch terasových prken je zpracován tak, že je převážně vroubkovaný nebo drážkovaný s občasným výskytem suků, což je pro borovicové dřevo charakteristické. Letokruhy má borovice výrazné s fládrováním dřeva pruhovým.  Borovicové dřevo je obzvlášť charakteristické svým vysokým obsahem pryskyřice a díky tomu je velmi odolné proti vodě a povětrnostním vlivům. Přítomnost vysokého obsahu pryskyřice dělá dřevo pružné a pevné. Jako každé bělové dřevo, tak i borovice trpí šednutím, proto bychom na tuto dřevinu doporučily vždy zvolit vhodný ochranný nátěr z řady Osmo Color určený přímo na borovicové dřevo. Borovicové dřevo na terasy je rovněž impregnovatelné. Pozor na kontakt s kovy, používejte vždy pro uchycení terasového dřeva nerezové vruty, jinak může dojít k výraznému zbarvení dřeva, které jen těžko odstraníte.

Sibiřský modřín: terasové dřevo na terasy

Hlavní země původu sibiřského modřínu dřeva na terasy: Střední a východní Sibiř

Popis sibiřského modřínu na dřevěné terasy:
Terasa ze Sibiřského modřínu Sibiřský modřín vyniká krásou mnoha drobných, avšak dobře zarostlých suků. Letokruhy jsou u sibiřského modřínu daleko hustší než například u borovice, proto na nás textura modřínového dřeva může působit živěji. Modřínové dřevo má tendenci bez povrchové úpravy šednou a právě pro tuto svojí přirozenou vlastnost je z oblibou používáno v surovém stavu bez nátěru. Ten z vás kdo preferuje čistotu barvy dřeva a zachování barvy dřeva může šednutí částečně předejít použitím vhodného nátěru z řady Osmo Color, doporučujeme však toto terasové dřevo nechat vzhledem k obsahu pryskyřice v přírodním stavu. Dřevo sibiřského modřínu se díky svému podílu pryskyřice vyznačuje svou vysokou hustotou, mechanickou i biologickou odolností, což směřuje k závěru, že je velmi odolné proti poškození hnilobou a hmyzem, nicméně i tato dřevina přes všechny svoje klady má sklon k tvorbě podélných trhlin. Pozor na kontakt s kovy, používejte vždy pro uchycení nerezové vruty, jinak může dojít k výraznému zbarvení dřeva, které jen těžko odstraníte.

Douglasie: terasové dřevo na terasy

Hlavní země původu douglasie dřeva na terasy: Západ severní Ameriky, především Oregon po severní Mexiko

Popis douglasie na dřevěné terasy:
Douglasie pochází z čeledi borovicovitých rostlin. Dřevo douglasky hovorově řečeno má běl nažloutlou, narůžovělou, jádro je světlehnědé až červenohnědé(na vzduchu tmavne). V podélném řezu vyniká pravidelností kresby. Letokruhy má douglaska široké a výrazné, texturu pravidelnou. Douglaska je jedním z nejlepších jehličnatých dřev. Jde o pevnější dřevo v porovnání s  ostatními jehličnany. Vyznačuje se menším množstvím suků. U nás se setkáte převážně s douglaskou středoevropskou, která se uměle vyvětvuje, aby se docílilo kvalitního těžebního dřeva. Dřevo douglasky má pouze malý sklon k trhání a kroucení. Bez povrchové úpravy rovněž i tato dřevina ve vnějších prostorách dostane po čase stříbřitě šedou barvu. Pozor na kontakt s kovy, používejte vždy pro uchycení nerezové vruty, jinak může dojít k výraznému zbarvení dřeva, které jen těžko odstraníte.

Bangkirai Balau: terasové dřevo na terasy

Hlavní země původu bangkirai dřeva na terasy: Indonésie, Malajsie

Popis bangkirai na dřevěné terasy:
Bangkirai Balau: terasové dřevo na terasy V podobě dřeva bangkirai se setkáte s velmi odolným, tvrdým a trvanlivým dřevem, immunním proti houbám a plísním, které díky velké hustotě dřeva nepronikají dovnitř. Jde o tropické jádrové dřevo šedohnědé až načervenalé hnědé barvy. Pro bangkirai dřevo je charakteristický proměnlivý točitý růst. Na povrchu se mohou vyskytovat malé otvory po hmyzu, který přežívá pouze v živém dřevě, malé smolníky a drobné trhlinky. Tyto jevy však nemají vliv na vlastnosti dřeva. Tříslovina tanin, kterou dřevo obsahuje může být např. při dešti během prvních měsíců vyplavována a způsobit zbarvení omítky, kamene a konstrukcí. Pokud necháme bangkirai dřevo bez údržby získá časem krásnou šedostříbrnou barvu. Tomuto se dá předejít použitím vhodného nátěru jako je bangkirai olej z řady Osmo Color. Pozor na kontakt s kovy, používejte vždy pro uchycení nerezové vruty, jinak může dojít k výraznému zbarvení dřeva, které jen těžko odstraníte.

Kapur: terasové dřevo na terasy

Hlavní země původu kapur dřeva na terasy: Indonésie, Malajsie

Popis kapuru na dřevěné terasy:
Kapur se řadí mezi dřeviny označované jako středně tvrdá dřeva (medium Hardwood) o průměrné hustotě 800 kg/m3 ve vzduchosuchém stavu. Jde o žlutohnědé  až hnědočervené  dřevo. Kapur se dodává pouze ve vysušeném stavu ca. 16-18%, proto je dřevo klidnější a stabilnější. Terasové dřevo kapuru obsahuje kafrovou silici, kterou můžete z čerstvého dřeva cítit. Ostatní vlastnosti a parametry jsou podobné dřevině Bangkirai.

Massaranduba: terasové dřevo na terasy

Hlavní země původu massaranduba dřeva na terasy: Střední a jížní Amerika

Popis massaranduba na dřevěné terasy:
Massaranduba: terasové dřevo na terasy Terasové dřevo massaranduba má velmi mnoho podobných vlastností jako bangkirai terasové dřevo. Dřevu Massaranduba je vlastní vnitřní pnutí, stejně tak jako  točitý efekt průběhu vláken v textuře dřeva. Odstín dřeva  masssaranduby je spíše červenohnědý. Za deště může rovněž dojít k vyplavování této červenohnědé barvy, proto si musíme dát v prvních měsících pozor na zbarvení omítky fasád, kamene a konstrukcí. Na všech exotických dřevinách se projevují drobné trhlinky massarandubu nevyjímaje. Pozor na kontakt s kovy, používejte vždy nerezové vruty pro uchycení, jinak by mohlo dojít k výraznému zbarvení dřeva, které jen těžko odstraníte.

Bukit: terasové dřevo na terasy

Hlavní země původu bukit dřeva na terasy: Indonesie, Malajsie (tropické nížiny)

Popis bukit na dřevěné terasy:
Bukit: terasové dřevo na terasy Bukit je dřevo na terasy patřící do kategorie Dark Red Meranti.  Jedná se o dřevinu označovanou jako lehké tvrdé dřevo (light Hardwood) o průměrné hustotě 739 kg/m3 ve vzduchosuchém stavu. Barevnost dřeviny je od tmavočervené až po světlečervenou barvu. Díky této barevnosti dřevinu Bukit zákazníci hodnotí jako jednu z nejhezčích. Bukit se rovněž dodává pouze v uměle sušeném stavu 16-18% a to zajišťuje omezenější  deformace dřeva. Vzhledem ke své odolnosti je toto dřevo  vhodné do vlhkých místností a do vnějších prostor. Má vysokou rozměrovou stálost a minimální nebezpečí deformací. Dřevinu Bukit její vlastnosti všeobecně pasovaly na extrémně populární dřevo s velice rozsáhlou využitelností, např.: terasy, zahradní nábytek, podlaha do interieru, dřevěné fasády,  nebo vstupní venkovní dveře a okna se vyrábí z této dřeviny.

  Borovice Sibiřský modřín Douglasie Modřín
Botanický název pinus silvestris larix sibirica afzelia quanzensis welw larix decidua
Původ Evropa Sibiř Amerika/Evropa Evropa
Zabarvení nažloutlé / načervenale
bílé
nažloutlé / červenohnědé světle hnědé / červenohnědé nažloutle bílé/načervenale bílé
Hustota dřeva kg/m3 330 - 510 440 - 850 350 - 750 550
Objemové sesychání v% 11,2 - 12,4 11,4 - 15,0 11,5 - 12,5  
Odolnost/ tvrdost střední středně tvrdé strědně tvrdé střední
Přítomnost tříslovin
a ost. látek
běžná při slunečném ohřátí vysoká střední až malá běžná při slunečném ohřátí
 
  Bangkirai Balau Kapur Massaranduba Bukit
Botanický název shorea spp. barbats and ciliata dryobalanops spp. manilkara bidentata shorea platyclados
Původ Indonésie/Malajsie Indonésie/Malajsie Střední a jížní Amerika Indonésie/Malajsie
Zabarvení šedohnědé / načervenalé/ hnědé žlutohnědé / červenohnědé červenohnědé červenohnědé / hnědé
Hustota dřeva kg/m3 850 - 1155 760 - 815 1100 - 1200 505 - 870
Objemové sesychání v% 8,1 - 14,0 cca 16,0 12,0 - 13,8 11,0 - 15,0
Odolnost/ tvrdost tvrdé středně tvrdé velmi tvrdé středně tvrdé
Přítomnost tříslovin
a ost. látek
vysoká v prvních měsících není známa vysoká v prvních měsících není známa